İlahi Aşkın Sesi Dergisi

İSTİTRAT

Yetmişli yılların sonu Aralık ayı iş ilişkileri için Almanya’nın Frankurt şehrindeyim, hava çok soğuk üşütüp hasta oldum sırtım, belim, her tarafım ağrıyor. Giessen Üniversitesi’nde görevli yakın akrabam (ortopedi) Prof. Dr. Faruk DURBİN’e telefon ettim. “Ağabey uzakta değiliz atla gel doğru dürüst bakalım” dedi. Gittim hocası 2. Dünya harbinin çilelerini çekmiş meşhur bir protez hocasıydı ve beni muayene etti, tahlillerime baktı “önemli bir durum yok, üşütmüşsünüz istirahat edin ve reçetedeki ilaçları kullanın” dedi. Ayrıca bir kâğıda bir şeyler yazdı, çıkışta Faruk kardeşime bu notu anlamadım hoca ne söyledi deyince “senin üzüleceğin bir konu” demez mi? Bir an için meraklandım, güldü, meğer not (fotoğraf 1’de görülen) %100 Ankara (Angora) Tavşan’ı yününden yapılmış bir fanilaymış. Adale, kas ağrılarına, üşütmeye ve romatizmal ağrılara çok iyi geliyormuş. Türkiye’de üretilmiyormuş. Aldım, kullandım, şifasını gördüm “vah ülkem vah diye de” hayıflanarak yıllardır da kullanıyorum.

İstanbul Sanayi Odası yönetiminde bulundum, tekstil sektörünü iyi bilen başkan yardımcısı arkadaşım Orhan DEMİRTAŞ’a konuyu açtım ve ikinci defa şok oldum. “Ah Ali kardeşim o asırlarca önce anavatanı terk etmiş, ciddi boyutta bizde üretimi yok, onun yerini sentetik yün aldı” demez mi?

Araştırmalarım sonucu; Dünyada çok değerli bir ırk olarak bilinen fotoğraf 2’de görülen Ankara (Angora) Tavşanı’nın neslinin anavatanı olan Anadolu’da 1723 yılında tükendiğini zîrâ 17. Yüzyıl sonlarından itibaren İngiliz denizcilerinin padişahın izniyle Ankara Tavşanımız’ı Avrupa’ya taşıdıklarını Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde başlayıp zamanla diğer ülkelere yaAli COŞKUN 58. ve 59. Hükümetler Sanayi ve Ticaret Bakanı Ankara Tavşanı – Angora “Geri kalmamızın basamakları” İSTİTRAT دارطتسالا Asıl konudan olmayarak münasebeti gelmişken söylenen söz anlamında bedî‘ ilmi terimi. 68 İLÂHİ AŞKIN SESİ yılmış en yaygın olarak Çin’de ve 1900’lü yılların başında Amerika’da üretilmeye başlanmış. Amerika’da “ARBA” Amerika Tavşanı Besleyenler Kulüpleri olduğunu hayretle öğrendim.

Halen Dünyada tonu kalitesine göre 50 ila 100 bin $ olan 8000 ila 12000 ton üretimin yaklaşık %90’ını yapan başta Çin olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere, Brezilya ve birçok ülkede sağlık amaçlı giyecek eşyası imalatlarıyla yüksek fiyatlarla ihraç edilmekte, ne yazık ki Türkiyemiz de ithal etmektedir.

Bugünlerde kalitelerine göre iç pazarımızda bir fanila 500.- ila 1000.- TL fiyatla satılmaktadır.

Son yıllarda Almanya’da yaşayan bence Devlet Nişanesi verilmesi gereken bir vatandaşımız Ankara Tavşanı’nı yeniden bin bir zorluklarla gümrüklerden geçirerek gurbetten sılaya anavatanına kavuşturarak önceleri Kayseri’de bir çiftlikte, sonraları da Tarım Bakanlığı’na bağlı bir enstitüde yaşatılarak çoğaltılmaya başlanabilmiş.

Bir doğumda 4 ila 14 yavrulayabilen tavşan henüz 2-3 aylıkken 40 ila 50 cm uzunlukta olan tüyleri kırkılarak yılda 1 kg yün verebilmektedir.

Çok hafif olan tüyleri koyun yününe nazaran 4 ila 8 kat daha fazla ısı sağlamasının yanı sıra üretilen (giysiler) çamaşırlar alerjik etkisi olmayan statik elektriklenmeme, elektromagnetik özellikleriyle fizyoterapi ve rehabilitasyon, nevralji tedavisinde, dolaşım bozukluklarında, adale, kas ağrıları ve romatizmal hastalıklarda vazgeçilmez sağlık giyecekleri imalatında önem taşıyor

TOBB Başkanlığım ve Bakanlığım döneminde ilgililer nezdinde defalarca gündeme getirdiğim Ankara Tavşanı gibi başka bir yazımda anlatmak istediğim Ankara Tiftik Keçisi konularında ise hala ciddi boyutta bir sonuç alamadığımızı üzülerek belirtmeliyim.

Yıllardır ümidimi yitirmeden bu kez konuyu Meclis Onur Üyesi olduğum Ankara Ticaret Odası Değerli Başkanı Gürsel BARAN ile paylaştım. Sağ olsunlar, kendisi konuya oda olarak sahip çıkacağı vaadinde bulundular.

Tarım Bakanlığımız’ın, TOBB Türkiye Odalar Borsalar Birliğimiz’in ve tekstil sanayicilerimizin, odanın araştırma ve girişimlerine destek vererek Ankara (Angora) Tavşanımız’ı Ankaramız’a ve ekonomimize Avrupa ülkeleri seviyesinde kazandırmalarını bekliyoruz.